• Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


“Wiosna, ach to ty!” - MyGreenSpace radzi, jak pożegnać zimę i rozpocząć sezon w ogrodzie

POWRÓT
(z życia pracowni) 05.04.2016

Wykonawca_w_pracy_3


MyGreenSpace radzi, jak pożegnać zimę i rozpocząć sezon w ogrodzie. Koniec marca oznacza początek wiosny. 20 kwietnia przypada równonoc wiosenna, czyli astronomiczny koniec zimy. W kalendarzu wiosna rozpoczyna się dzień później, a jak jest w rzeczywistości?

Kiedy zacząć prace w ogrodzie

Faktycznie ani astronomia, ani tradycja nie decydują o zakończeniu zimy. Co więcej - zima nie ustępuje w całej Polsce w tym samym momencie. W ogrodnictwie i rolnictwie przyjęto, że zielonym światłem do rozpoczęcia prac jest tak zwany okres wegetacyjny. To czas, gdy średnia dobowa temperatura nie spada poniżej 5 st. Celsjusza, co daje optymalne warunki do rozwoju roślin. W zależności od położenia geograficznego regionów, wiosna najwcześniej przychodzi w zachodniej części kraju, a najpóźniej na Mazurach i krańcach wschodnich (nawet miesiąc różnicy).

Polska_okresy_wegetacji

Rys. 1 - mapa Polski ze wskazaniem długości trwania okresu wegetacyjnego w poszczególnych regionach kraju.


Porządki po zimie

Gdy stopnieje śnieg i odmarznie ziemia, na naszym trawniku pojawi się bałagan: zeszłoroczne liście, fragmenty roślin i wszystko inne, co zdołało ukryć się pod warstwą białego puchu lub przywędrować wraz z silnymi wiatrami, charakterystycznymi dla przedwiośnia. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zgrabić nasz trawnik i pozbyć się wszystkich niepotrzebnych śmieci. Tak odkurzony trawnik wypadałoby następnie przewietrzyć. Aeracja to również czasochłonna, ale nieskomplikowana czynność, która polega na nakłuwaniu darni narzędziem z ostro zaostrzonym końcem. Takie szpikulce można wykonać samodzielnie lub zdać się specjalistów i ich maszyny, którzy napowietrzą glebę specjalnymi aeratorami. Inną czynnością przywracającą ład i zdrowie trawnikowi jest wertykulacja, czyli usuwanie zbitej darni z trawnika. Grabienie, wertykulacja oraz aeracja to podstawowe i niezbędne dla trawnika zabiegi, jakie należy wykonać, aby pobudzić trawę do właściwego wzrostu.

Wykonawca_w_pracy_2

Razem z zimą należy pożegnać stare gałęzie oraz przyciąć je, by wypuściły młode pędy. Prześwietlamy zwłaszcza korony drzew i krzewów owocowych, aby lepiej kwitły i owocowały. Pnącza, w tym winorośl należy przyciąć najpóźniej w kwietniu - im później, tym większe prawdopodobieństwo, że wyciek soku spowoduje osłabienie rośliny. Wczesną wiosną możemy także przesadzać rośliny wraz z bryłą korzeniową. Trzeba jednak pamiętać, że przesadzenie i wycinka drzew 10-letnich i starszych, według ustawy o ochronie przyrody, wymagają zgody urzędnika.

Wykonawca_w_pracy_1

Z początkiem wiosny należy zabezpieczyć rośliny przed chorobami i szkodnikami. W tym celu wykonuje się opryski drzew i krzewów owocowych. Ważne, by zrobić to przed pojawieniem się pąków i liści, nawet na przełomie lutego i marca. Gdy drzewa rozpoczną wegetację - wówczas oprysk może już nie spełnić podkładanych w nim nadziei i nie uchroni upraw przed chorobami.

Nie zapominajmy o rabatach! Aby rośliny dobrze rosły, muszą mieć dobre podłoże. Zaleca się wzbogacenie ziemi nawozami organicznymi i nieorganicznymi - w zależności od zapotrzebowania roślin.

Kwiecień jest najlepszym miesiącem do sadzenia roślin. W przypadku drzew i krzewów z odkrytą bryłą korzeniową, sadzimy przed rozpoczęciem wegetacji, czyli przed pojawieniem się liści i kwiatów.



Fotografie i grafiki: MyGreenSpace

Autor artykułu: mgr inż arch. kraj. Maja Nadgrodkiewicz, specjalista ds marketingu i architekt krajobrazu w MyGreenSpace Sp. z o.o.

MyGreenSpace.pl - pierwszy portal w Polsce zajmujący się kojarzeniem inwestora tylko z rzetelnymi wykonawcami z branży ogrodniczej. Dystrybutor aplikacji do projektowania i konsultowania online ogrodów i innych terenów zieleni. Właściciel aplikacji: Cosmo Green Firma Usługowo-Projektowa mgr inż. Małgorzata Stuła.






Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ