• Pow. użyt.
  • Wyszukiwanie
    zaawansowane


Pożyczamy do 200 tysięcy, rzadko mamy wkład własny

POWRÓT
(z życia pracowni) 30.11.2012
W ostatnim kwartale kredytobiorcy podpisywali umowy najczęściej na 25-35 lat, pożyczali do 200 tysięcy złotych, rzadko dysponowali wkładem własnym – wynika z najnowszego raportu Związku Banków Polskich.

Cokwartalne raporty ukazują tendencje panujące na rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. Wysokie wymagania banków i dokładnie analizowana zdolność kredytowa klientów spowolniły nieco tempo udzielania kredytów przyszłym inwestorom.

Spłata kredytu po 2040 roku

Jak pokazują dane, w ostatnich miesiącach kredytobiorcy podpisywali umowy kredytowe najczęściej (ponad 60 proc.) na 25-35 lat. Prawie 25 proc. spośród osób kupujących własną nieruchomość zadłużyło się na 15-25 lat, a nieco ponad 10 proc. wszystkich kredytobiorców zdecydowało spłacić zobowiązanie w ciągu najbliższych 15 lat. Najmniej, bo 1,5 proc. inwestorów podpisało umowę na ponad 35 lat. Wynika to nie tylko z rozsądku kredytobiorców – im dłuższy czas spłaty, tym więcej odsetek zostanie wpłaconych do kieszeni banku, ale także z tego, iż coraz trudniej znaleźć instytucję, która zgodzi się pożyczyć pieniądze na tak długo.

Struktura kredytów udzielonych w III kwartale 2012 roku ze względu na okres kredytowania

wykres_1.jpg
Źródło: ZBP.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego


Kredytobiorcy rzadko mają wkład własny – z analizy przeprowadzonej przez ZBP wynika, że blisko 48 proc. zaciągających kredyty pożyczało na 100 proc. wartości nieruchomości lub ich oszczędności nie przekraczały 20 proc. całej kwoty potrzebnej na mieszkanie lub wymarzony dom.

Stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości w III kwartale 2012 roku

wykres_2.jpg

Źródło: ZBP


Najpopularniejszy kredyt – do 200 tysięcy złotych



Choć powyższe dane pokazują, że większość kredytobiorców nie ma oszczędności, które mogliby potraktować jako wkład własny w zakup nieruchomości, najpopularniejszym przedziałem kredytowym są kwoty od 100 do 200 tysięcy złotych (blisko 33 proc. kredytów). Prawie 26 proc. kredytobiorców pożyczyło jeszcze mniej – do 100 tys. zł. Dopiero ponad 20 proc. spośród wszystkich podpisanych umów dotyczyło kwot w przedziale 200-300 tysięcy złotych.

Struktura kredytów w odniesieniu do wartości – III kwartał 2012 r.

wykre_3.jpg
Źródło: ZBP

Przed nami miesiące zmian

Najbliższe miesiące pełne będą zmian w obszarze kredytów hipotecznych. Od nowego roku zacznie obowiązywać program dopłat do nieruchomości spełniających określone warunki energooszczędności ,a w połowie 2013 r. zaplanowano start „Mieszkania dla młodych” – uboższego następcy działającej jeszcze „Rodziny na swoim”. Można liczyć, że w związku z nowymi dopłatami także banki odświeżą swoją ofertę i przyciągną klientów atrakcyjnymi warunkami kredytowymi.

domy oszczędne  w kosztach budowy oraz użytkowaniu
Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl


Logowanie

Jeśli posiadasz konto
zaloguj się.

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze
konta zarejestruj się.

Nie pamiętasz hasła?

Jeśli zapomniałeś hasło, podaj swój adres
email. Prześlemy nowe hasło na Twoją skrzynkę.

Akceptuję regulamin

Chcę otrzymywać newlsetter

Możesz również zalogować się używając konta na:

Serwis www.domdlaciebie.com.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.domdlaciebie.com.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies AKCEPTUJĘ